Před několika hodinami zasáhla Zemi solární bouře: Mohou nastat lokální výpadky elektrického proudu

 
Další 1 fotografie v galerii
Solární aktivita se pohybuje v jedenáctiletých cyklech / Pixabay
Některé solární bouře mají potenciál ohrozit místní zásobování energií (výpadky elektrického proudu), ovlivnit TV satelity a naopak vyvolat úžasné polární záře. Jedna z nich dorazila na Zemi před pár hodinami.

Vědci veřejnosti včera oznámili, že se ve sluneční koróně otevřela velká trhlina, takže jsme mohli očekávat také dobře viditelné polární záře, jež se daly sledovat v USA i Anglii.

Připomínáme, že rychle se pohybující solární větry vznikají tehdy, když se magnetické pole Slunce otevře směrem do vesmíru (na snímcích Slunce jsou viditelné jako velké temné regiony). Nabité částice si již propracovaly cestu od Slunce až k nám na Zemi a ukázaly se v naší atmosféře. A co nám mohly způsobit?

Nabité magnetické částice ze Slunce mohou interferovat se stroji na naší orbitě stejně, jako na povrchu Země (pocítíte to třeba na kvalitě příjmu rádií a GPS navigací). Problémy by mohly mít i aerolinky, pro které je magnetický sever velmi důležitý prvek navigace.

Mezinárodní organizace NOAA vydala k této věci varování, že prý půjde o solární bouři síly G2 (z pětistupňové škály tedy tato bude spíše menší – „G" je začátek stupnice, „R" střed a „S" vrch).

Solární aktivita se pohybuje v jedenáctiletých cyklech, přitom dostatečně silná solární bouře by nás uvrhla zpět do 19. století, kdy tím nejpokročilejším vynálezem byl střelný prach a pára.

Jednou k tomu již došlo (solární bouře v září 1859 zvaná „Carringtonská událost"), kdy shořela veškerá technika i vedení (jen pár prvních telegrafů a drátů), takže to nebyla taková hrůza. Až se to jednou stane i nám (pozor, je to u Slunce jen otázka času), tak bude lépe, když na to budeme připraveni. K čemu nám budou peníze, když nebude stejně fungovat bankomat, a ani si nenastartujeme auto?

Mohlo by vás zajímat

Reklama