Experiment NASA může jednou spasit Zemi: Likvidátor asteroidů vzlétne do vesmíru už za dva roky

 
Další 2 fotografie v galerii
K vychýlení asteroidu se použije technika kinetického impaktoru / Pixabay
Americká NASA a evropská ESA vyvíjejí vesmírné plavidlo, jež bude schopné jednoho dne narazit do asteroidu, aby jej dostalo z kolizního kurzu se Zemí.

Produkce je již ve finální fázi a celý projekt nese označení DART (Double Asteroid Redirection Test). Do ostré akce by se tento stroj měl dostat již v roce 2020.

Družice DART ke svému ataku použije tzv. techniku "kinetického impaktoru": zasáhne daný asteroid, čímž se mírně změní jeho rychlost a tím i orbita. Bude to sice malý úder pro družici i asteroid (a jen relativně malá změna jeho rychlosti), ale velká změna v rámci obřího měřítka naší Sluneční soustavy.

DART bude otestován na dvojitém asteroidu jménem Didymos, jenž k nám byl nejblíže v roce 2003, přes 7 milionů kilometrů. I když má tento cíl tvaru vejce jen nějakých 160 metrů na délku, bude to údajně dost jasná ukázka toho, zda DART zvládne i asteroidy mnohem větší.

Mise AIDA bude společná, tedy evropská i americká (Asteroid Deflection & Assessment). A bude to první kolizní test, jenž bude zjišťovat, jak moc reálně něco podobného připadá do úvahy proti asteroidům.

V současné chvíli není NASA schopna jakýmkoliv způsobem odrazit asteroid mířící k Zemi. Jediné, co se dnes dá dělat, tak o dopadu vědět co nejdéle dopředu a evakuovat oblast. Tohle vše a DART je vlastně ideální způsob, jak ověřit naši připravenost pro podobné situace.

To ale nebude jediné prvenství pro DART: bude to také první návštěvník u binárního asteroidu, jimž také ještě zcela nerozumíme. Problém je, že každý asteroid (byť jsou všechny z regolitu pískovité či valounové konzistence) je tak trochu unikát, co do složení a vyjadřuje rozdílné fáze jeho života.

Mohlo by vás zajímat

Reklama