Bylo dříve kuře, nebo vejce? Podle kvantové fyziky se mohli objevit zároveň

Filozofové berou tuto hádanku jako odraz existence našeho světa a důkaz o kauzalitě našich činů / Pixabay
Asi jste na podobnou hádanku v nějaké podobě již také narazili: bylo dříve vejce nebo slepice? Tato hádanka trápí filozofy již od starověkého Řecka, ale dost u ní záleží na tom, jak si definujete pojmy.

Běžně to člověk vidí docela jasně: o jakých vejcích se tu vůbec mluví? Jde o vejce se skořápkou? Protože už dinosauři kladli vejce (dokážete si představit jejich adaptaci na moderní chov - jedno vejce by vám stačilo na celou zimu), takže k tomu určitě docházelo již dlouho před kuřaty. 

Je jedno, zda se bavíme o moderních nebo starých vejcích, vejce možná přece jen bylo dříve než slepice či jiný tvor, ale vejce samozřejmě musel vždy někdo snést atd. To je ovšem pohled biologický či praktický, jak se na to ale dívá moderní fyzika? 

Filozofové berou tuto hádanku jako odraz existence našeho světa a důkaz o kauzalitě všech našich činů. Jak se ale ukazuje, i nyní nám v této věc fyzikové (a speciálně moderní kvantová fyzika) přispěchali na pomoc. Podle nich není problém v tom, aby se kuře i vejce objevilo na světě zároveň. 

Problém u fyziky v našem vesmíru totiž je, že tam často nefungují věci tak, jak očekáváme. Jedna věc prostě nemusí zákonitě vést ke druhé. Popřípadě vede, ale za určitých podmínek. 

Některé věci jsou ale vysloveně šokující, pakliže se je snažíte naroubovat na náš svět. Tak třeba, kauzalita probíhá u vás stejně jako když se rozmýšlíte, zda pojedete do práce MHD neb vozem. Obvykle vy do práce jedete pouze jedním způsobem, ale ve kvantové fyzice lze běžně jet oběma způsoby zároveň.


Řešení podobných zdánlivých filozofických nesmyslů a chytáků se bez pochyby jeví jako zajímavá slovní hra bez reálného přínosu. Opak je ale pravdou. Tento časově neomezený kauzální pořádek neuvidíte v našem běžném životě, přesto jej lze pochopit a využít prakticky v laboratoři (třeba počítače budou díky něčemu podobnému brzy efektivněji komunikovat pomocí polarizace fotonů).

Mohlo by vás zajímat

Reklama