Jaderné výbuchy mohou podle vědců snižovat nebezpečí vzniku katastrofických zemětřesení

 
Další 1 fotografie v galerii
Podzemní jaderné výbuchy dokážou zmírnit napětí, které nastává v zemské kůře / Pixabay
Všichni si jistě velice dobře uvědomujeme nebezpečí jaderných výbuchů, jejich ničivosti i následků. Na druhou stranu existuje i jedna hodně kontroverzní teorie, podle které mohou mít jaderné výbuchy i pozitivní efekt.

Zdá se to tváří v tvář vzpomínkám třeba na černobylskou katastrofu jako hodně přitažené za vlasy? Nejspíše ano, ale zkuste alespoň na chvíli naslouchat novým vědeckým výzkumům. 

Silná zemětřesení se čas od času odehrají a obvykle s sebou nesou i spoustu lidských obětí. Nezřídka se tyto počty vyšplhají do statisíců. Kdybychom dokázali spolehlivě předpovědět příchod zemětřesení, mohli bychom tím minimalizovat jeho oběti. Jenže jak dopředu zjistit, kdy a kde dojde k dalším otřesům? Na tuto otázku jsou dosud bohužel seismologové krátcí. Pokoušeli se ale zkoumat, co má vliv na vznik zemětřesení. 

S rotací zemětřesení nesouvisí 

Dva ruští vědci zabývající se fyzikou Jevgenij Poljačenko a Alexej Maximovič Fridman se zabývali otázkou vlivu rotace Země na zemětřesení. Nepodařilo se jim zjistit, že by tyto jevy měly nějakou souvislost, ale Alexeje Fridmana během výzkumu napadla jiná otázka, a sice zdali zemětřesení nějak nesouvisí s jadernými výbuchy.

Po analýze informací o velkých zemětřeseních v letech 1900 - 2008 a jaderných testech z let 1957 – 1992  (v tomto časovém intervalu došlo k největšímu počtu jaderných testů), kterou provedl Poljačenko, opravdu bylo zjištěno, že v období zvýšeného množství jaderných zkoušek nedošlo k velkým zemětřesením. Čím je to způsobeno?

Výbuchy tlumí tlak 

Podzemní jaderné výbuchy dokážou zmírnit napětí, které nastává v zemské kůře. Když litosférické desky tlačí na sebe a při příliš velkém tlaku se zlomí, vzniká při tomto jevu zemětřesení. Jaderné výbuchy ale zapříčiní otřes zemskou deskou, a tím dokážou tlak litosférických desek na sebe mírně ztlumit.

Následné zemětřesení pak není tak velké. Vlastně se tak dá s trochou nadsázky říci, že podzemní jaderné testy, které ve zmiňovaném období studené války prováděly jak USA, tak SSSR, chránily Zemi před velkými devastujícími zemětřeseními.

Řešení není tak jednoduché

Nabízelo by se tedy snadné řešení, jak zabránit velkým otřesům půdy: odpálit jadernou bombu v místech častých zemětřesení. Jenže to pochopitelně takhle jednoduše nejde. Samozřejmě by se radiací ohrozila lidská sídla v okolí odpalu. Zatím to rozhodně není možné.

Nicméně věda má nyní k dispozici výsledek výzkumu, který napovídá, že jaderné exploze by za určitých okolností mohly lidstvu přinést i nějaký užitek a uchránit spousty lidí před spouští způsobenou zemětřeseními a tsunami. Musely by ale být řízeny tak, aby neohrožovaly okolí. Jak to udělat, to zatím vědci nevědí. Není ale vyloučeno, že jednoho dne budou znát odpověď i na tuto otázku. Jaderná síla tak bude konečně využita i ve prospěch dobra.

Mohlo by vás zajímat

Reklama