Britský přírodovědec David Attenborough varuje: Kolaps naší civilizace je na dohled

 
Další 2 fotografie v galerii
Právě nyní čelíme katastrofě v celosvětovém měřítku, která byla způsobena člověkem / Pixabay
Známý britský přírodovědec David Attenborough během slavnostního zahájení klimatologického summitu v polských Katovicích důrazně varoval před změnou klimatu.

Označil ji za největší hrozbu posledního tisíciletí a vyzval k tomu, aby lidé zabránili konci civilizace a vyhynutí zvířat. Zastupoval v tu chvíli obyvatelstvo celé naší planety a měl možnost vyslovit se k delegátům pocházejícím z téměř 200 zemí. 

Je třeba rychle jednat 

Upozornil na to, že pokud vlády nebudou souhlasit s drastickými škrty a omezením skleníkových plynů, potom je zánik světa na obzoru. Ve svém velmi ostrém projevu řekl, že změna klimatu způsobí kolaps civilizace. Vyzval přitom vedoucí představitele a exekutivní orgány k tomu, aby se okamžitě ujali iniciativy směřující k omezení emisí skleníkových plynů.

Mluvil jménem iniciativy OSN “People´s Seat,” která dává na mezinárodních fórech hlas obyčejným lidem. V posledních dvou týdnech na ní pomocí sociálních médií shromáždil myšlenky, nápady, názory a obavy lidí z celého světa. Síla lidských hlasů tak jeho prostřednictvím upozorňuje na nutnost změny a rázného jednání. “Doba čekání končí. Lidé chtějí, abyste vy, kteří rozhodujete, nyní jednali,” uzavřel Attenborough svůj plamenný projev. 

Společně zmůžeme více 

“Lidé jdou za vámi. Pomohou vám při přijímání tvrdých rozhodnutí a jsou také ochotni tomu obětovat svoje každodenní životy,” apeloval Attenborough na vedoucí představitele států. OSN zahájila činnost platformy ActNow.bot, která pomáhá lidem objevit každodenní věci, jež mohou podniknout, aby se dokázali vypořádat s klimatickými změnami.

Třeba zvolí veřejnou dopravu místo jízdy autem atd. Pokroky přitom sdílí na Facebook Messengeru. Tím pádem sdílíte pokroky s vašimi přáteli na sociálních sítích a do akce se tak zapojí více lidí. Kolektivní akce pak bude mít větší váhu. 

OSN jako jedinečná platforma 

Sám přírodovědec považuje OSN za jedinečnou platformu, která může sjednotit celý svět. Ostatně i samotná Charta OSN je slibem, že pomůže nejslabším obětem války, hladomoru a jiných katastrof, včetně těch způsobených člověkem.

Právě nyní přitom čelíme katastrofě v celosvětovém měřítku, která byla způsobena člověkem. Pařížská klimatologická dohoda z roku 2015 představuje způsob, jak provést opravdovou změnu. Jde ale o to, převést slova ve skutečnost, aby nezůstala jenom na papíře.

Otázka života a smrti 

Generální tajemník OSN Antonio Guterres na setkání varoval, že svět se klimatickými změnami ocitá v těžkých problémech. “Změna klimatu probíhá rychleji, než ji stíháme zaznamenávat a musíme jí zabránit dříve, než bude pozdě. Pro mnoho lidí, regionů, a dokonce i zemí, je to už otázka života a smrti,” uvedl ve své řeči Guterres.

Dodal ještě, že opatření v oblasti klimatu mají i společenský a ekonomický význam. Opatření ke snížení emisí by totiž zároveň omezila úmrtí na znečištění ovzduší a vytvořila miliony pracovních míst. V důsledku toho by měla i pozitivní ekonomický dopad.

Bez spolupráce to nepůjde 

Čtyři bývalí prezidenti, kteří vedli každoroční rozhovory OSN o klimatu, Francouz Laurent Fabius, Frank Bainimarama z Fidži, Salaheddine Mazouar z Maroka a Manuel Pulgar z Peru, uvedli, že “výzvy jsou zde, stejně jako jejich řešení. Požadujeme hluboké transformace našich ekonomik a společností, abychom vybudovali lepší svět pro všechny. Je ale třeba podpory v podobě mnohostranné spolupráce.” 

Mohlo by vás zajímat

Reklama