Dobrá zpráva pro misi na Mars: Bakterie se ve vesmíru nestávají rezistentní vůči antibiotikům

 
Další 1 fotografie v galerii
Je důležité pochopit, jak se chovají mikrobi v uzavřeném prostředí / Pixabay
Mikroby přežívají i na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), a to přesto, že podmínky jsou zde drsné. Ukazuje to nová studie Northwestern University. I když bakterie izolované z ISS mají proti svým pozemským protějškům různé genetické informace, nemění se v nebezpečné pro lidské zdraví.

V podstatě lze říci, že bakterie na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se vyvíjejí a snaží se přežít ve stresujícím prostředí. „Vznikla spousta spekulací o záření, mikrogravitaci a nedostatku větrání a jak by to mohlo ovlivnit živé organismy, včetně bakterií,“ říká Erica Hartmannová z Northwestern University. Podmínky jsou drsné, ale ani tak se podle Hartmannové z bakterií nestávají superbugy, tedy mikroby rezistentní vůči antibiotikům. 

Vzhledem k tomu, že cestování lidí na Mars je na dosah, je důležité pochopit, jak se chovají mikrobi v uzavřeném prostředí. „Lidé budou žít v malých kapslích, kde nemohou otevírat okna, jít ven nebo delší dobu obměňovat vzduch,“ říká Hartmannová. Je otázkou, jaký to může mít vliv na mikroby. ISS obsahuje tisíce různých mikroorganizmů, které cestují do vesmíru buď na astronautech, nebo v nákladu. 

Porovnání kmenů 

Národní centrum pro biotechnologické informace udržuje veřejně dostupnou databázi obsahující analýzy genomů mnoha bakterií izolovaných z ISS.

Hartmannové tým použil tyto údaje k porovnání kmenů Staphylococcus aureus a Bacillus cereus na ISS s těmi na Zemi. Na kůži člověka S. aureus obsahuje kmen MRSA, který se těžko léčí. B. cereus žije v půdě a má na lidské zdraví menší vliv. 

Extrémně stresující prostředí

„Bakterie, které žijí na kůži, jsou v pohodě," říká Hartmannová. "Vaše pokožka je teplá a obsahuje tuk a organické chemikálie, což se bakteriím líbí. Když bakterie zbavíte těchto látek, budou žít ve velmi odlišném prostředí. Povrch budovy je studený a neplodný, což je pro některé bakterie extrémně stresující.“ Životu na povrchu se přizpůsobí bakterie s výhodnými geny a mutacemi. 

Turisté představují riziko

„Podle analýzy genomu se zdá, že se bakterie přizpůsobují životu a nevyvíjejí se směrem k nemoci,“ uvádí spoluautor studie Ryan Blaustein. „Nevšimli jsme si ničeho zvláštního ohledně rezistence vůči antibiotikům nebo virulence u bakterií z vesmírné stanice.“

Přestože je to pro astronauty a potenciální vesmírné turisty dobrá zpráva, Hartmannová a Blaustein upozorňují, že lidé mohou na kosmických stanicích šířit nemoci. Astronauti jsou zdraví, ale větší riziko představují turisté, kteří nemusí splňovat kritéria astronautů. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama