Souboj novinek: vítězí model iPhone X, iPhone 8 nebo snad iPhone 8 Plus?

 
Další 3 fotografie v galerii
Všechny tři novinky jsou odolné na vodu a prach / Apple
Zdá se, že si model Apple iPhone X (za obligátních 1 000 dolarů) nárokuje veškerou pozornost, ale faktem je, že Apple iPhone 8 a 8 Plus budou mnohem šetrnější k vaší peněžence. A nejenom to.

I když byly Apple iPhone 8 a 8 Plus trochu zastíněny iPhonem X, i ony si určitě zasluhují více pozornosti, protože ne každý má rozpočet dovolující pořídit si tuto mobilní hi-tech krabičku narvanou novinkami. A právě pro tyto uživatele toho 4,7“ iPhone 8 a 5,5“ iPhone 8 Plus pořád nabízí skutečně hodně!

Design a displej

iPhone X na tomto poli představuje doslova a do písmene špičku – displej u něj zabírá skutečně každý dostupný milimetr místa. Je tu sklo vepředu i vzadu a vysoce leštěný kov podél stran. Vepředu zmizelo Touch ID Home tlačítko a nahradil jej Face ID senzor v horní části.

To modely iPhone 8 a 8 Plus zůstávají u tradiční vizáže. Díky skleněným zádům ale také zvládnou bezdrátové nabíjení. Jinak ale vše vypadá stejně jako u iPhonu 7 a 7 Plus – Home tlačítko a displej v určitém poměru stran.

A je to právě velikost, kde zaznamenáte největší změny – iPhone X má 5,8“ obrazovku, a přesto je to takový střízlík s vahou přesně mezi oběma dalšími modely! iPhone 8 Plus zase 5,5“, no a iPhone 8 přesně a toliko 4,7“.

Kdo hodlá své modely nejčastěji používat jednou rukou - v kalupu někde na cestách a v práci (jako většina lidí), tak se mu bude používat nejsnáze kvůli tloušťce patrně iPhone 8, pak iPhone X jako druhý, no a iPhone 8 Plus až jako třetí.

Všechny modely jsou odolné na vodu a prach (mezinárodní norma IP67), zvládnou 1,5 metru vody na 30 min, zase ale nemají ani starý dobrý sluchátkový jack a ani microSD slot. Aspoň, že tu je Bluetooth 5.0 zvyšující dosah a podporující streamování na dva páry sluchátek.

Zatímco Apple iPhone X má 5,8“ displej při rozlišení 2436 x 1125 bodů a Super Retina HD panel (458 PPI – nejvyšší zvýšení hustoty od doby iPhone 6 Plus!), tak ani iPhone 8 (1334 x 750 pixelů, 326 PPI), ani iPhone 8 Plus (1920 x 1080 pixelů, 401 PPI) se proti iPhonu 7 nikam moc extra neposunuly.

Použitá technologie je také rozdílná: jedině iPhone X má displej typu Super Retina HD s OLED (ze stáje Samsungu) zajišťující mu bohaté barvy i hlubokou černou. Všechny tři modely pak mají True Tone a Wide Color Gamut, ovšem jen iPhone X disponuje technologií HDR zajišťující vizuálně lepší streamovaný obsah, fotky nebo videa. Jas je mimochodem u všech tří displejů stejný a panel dobře viditelný i na slunci.

CPU, GPU a akumulátor

Pokud nedáte tolik na vzhled a zajímá vás jen to, co je pod kapotou, patrně vás potěší, že poslední čipset Apple A11 Bionic je v iPhonu 8 a X, protože jde o nejmocnější současný mobilní procesor. Podle testů na Geekbench jde o single-core score 4 061 a multi-core score 9 959, čímž poráží vše, včetně jiných Androidích zařízení dneška.

Ostudu vám ale neudělá ani na míru dělaný GPU, jenž výkonem za CPU pozadu rozhodně nezůstává. Suma sumárum, jde o jedny z nejvýkonnějších chytrých mobilů Apple i světa.

Výdrž iPhone 8 je cca stejná jako u iPhonu 7 (nějakých 5-6 hodin v zátěži při plném podsvícení a streamování videa přes LTE). iPhone X je ovšem jasný rekordman – téměř 8 hodin při obdobně náročné práci je opravdu super!

Celé trio zvládne i rychlé nabíjení, takže se na 50 % dostanete za 30 minut v zásuvce (to ale samozřejmě platí jen pro originální iPad adaptér).

Fotoaparáty

Apple iPhone 8 má jedinou 12 Mpix zadní kameru s optickou stabilizací a 4x LED True Tone bleskem. Žádný druhý senzor - chybí mu i zoom, bokeh, portrét a telefoto-zoom.

iPhone 8 Plus má dva 12 Mpix zadní fotoaparáty. Jeden standardní a druhý typu telefoto, dávající stabilní 2x optický zoom. Pozor i na to, že konkrétně u 8 Plus má široká čočka OIS, což je fajn pro stabilní video a zlepšuje to i focení za horšího světla. Je tu i portrétový mód a Apple Portrait Lighting funkce poskytující efekt ve studiové kvalitě.

Pokud požadujete u mobilu velkou energetickou výdrž a zároveň cenu neřešíte, nemůže sáhnout jinam, nežli po novém iPhonu X.

iPhone X je v základu cca totéž jako 8 Plus (dvě 12 Mpix kamery). Vše stejné jako minule, ale změna tu přece jen je – optickou stabilizaci zde mají oba senzory a ne jeden. To slibuje lepší kvalitu videa i méně rozmazané snímky obecně za všech světelných podmínek. iPhone X má rovněž však 7 Mpix dopředný kus s TrueDepth (scanuje váš obličej v rámci Face ID), co zvládne i portréty nebo Ani-moji (vlastně jde o animované emoji odečítající váš aktuální obličej).

Všechny tři modely mají taktéž vylepšenou procesorovou část pro zpracování vizuálního signálu, což zajistí lepší autofokus při (lehké) absenci světla. Samozřejmostí je dnes již i 4K video při 24/30/60 fps a 1080p zpomalené video.

Software

Ve všech modelech je Apple iOS 11, jenž přinesl tuny nových zlepšení a funkcí: ARKit Augmented Reality, nový správce souborů, lepší multitasking…

Před celkovým shrnutím ještě připomínáme, že cena iPhonu 8 začíná na 20.990 Kč (základní konfigurace), cena iPhonu 8 Plus na 23.990 Kč a nejdražší iPhone X startuje na 29.990 Kč.

Závěr

Shrnuto a podtrženo, pokud je pro vás určujícím faktorem jen cena a nic jiného, tak již iPhone 8 vám dává mocný A11 procesor, bezdrátové nabíjení a i pár drobných upgradů v oblasti kamer.

Pakliže je pro vás dominující pro změnu kvalita obrázků, tak už iPhone 8 Plus má dvě kamery a větší displej, navíc většinu funkcí z iPhonu X.

No a pokud chcete výdrž nebo cenu fakt neřešíte, nemůže sáhnout jinam, nežli po metě nejvyšší – iPhonu X, který nabízí proti oběma prve řečeným skutečně výrazný krok kupředu v dobré polovině výbavy!

Mohlo by vás zajímat

Reklama