Dokonalý zdroj: Nukleární baterie nabídne až 10x více energie, než klasický galvanický článek

 
Další 2 fotografie v galerii
Chemické články nabízí slušnou energetickou hustotu, vybíjí se ovšem poměrně rychle / Pixabay
Vědci vyvinuli prototyp bateriového článku, jenž energii získává z radioaktivního rozpadu beta záření radioizotopu nikl 63. První model, vyvinutý třemi ruskými institucemi, nabízí cca 3300 mWh na gram váhy.

To je mimochodem více, nežli další niklové radioaktivní články a 10x více, než zvládnou komerční chemické galvanické články.

Většina lidí zná jen tradiční baterie, jež dodávají život běžné elektronice okolo: hodinám, hračkám, svítilnám, kalkulačkám nebo třeba budíkům. I když mají chemické články relativně slušnou energetickou hustotu, vybíjí se poměrně rychle. I to je důvod, proč nejdou moc využít například do lékařských zařízení nebo do technologicky náročnějších komponentů např. v družicích. Články se sice dají dobít, ale když článek doslouží, musí se fyzicky vyměnit.

Vůbec první experimenty s bateriemi na základě radioaktivního rozpadu se datují již do roku 1913. Tehdy ale ještě nebyl schopný praktické funkce. Pak ale v roce 1953 přišel Paul Rappaport s novým typem zvaným „betavoltaika". Ty již nabízely mnohem konstantnější výstup a dobu výdrže. 

V radioaktivních bateriích je prostě budoucnost: některé izotopy mají výdrž stovky let, nevadí jim šíleně vysoké teploty okolí a některým z nich ani to, když jsou hluboko pod vodou. Vladimir Bank a jeho tým aktuálně přišel s nejnovější betavoltaickou baterií, jež mění energii z niklu 63 za pomoci diamantových diod. Ta nabízí výkon cca 1 mikrowatt a má energetickou hustotu 10 mW na jeden kubický centimetr. 

Nezdá se to mnoho, ale může skvěle posloužit jako zdroj třeba pro kardiostimulátor. A jelikož článek vydrží, s poločasem rozpadu 100 let, hodně dlouho, bude perfektní pro veškeré situace, kdy je doba výdrže důležitější, nežli výkon.

Vědci předpokládají nasazení v oblasti medicíny a zkoumání vesmíru. Doufají ale ještě, že se jim se specifickým typem syntetického diamantu „na míru" podaří zvýšit výkon cca třikrát. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama