První kuchyňské roboty se neobjevily v domácnostech, ale na amerických válečných lodích

S prvním předchůdcem elektrického mixéru se setkáváme už v roce 1908 / Pixabay
Hospodyňky na ně nedají dopustit. Bez nich by byly jako bez ruky. Příprava jídel by jim trvala několikanásobně dlouho. Krájení, drcení, strouhání, mixování, hnětení... To vše dokážou kuchyňské roboty. Jak dlouhá je ale jejich historie? A kdy a odkud se vzaly?

Podhoubí pro vznik kuchyňských robotů vzniklo před asi 150 lety, vlastně souběžně se zrozením průmyslové revoluce. Jakou to má souvislost? Lidé se tehdy začali stěhovat do měst za prací. Když tehdy pracovali dlouho v továrně - byly běžné i dvanáctihodinové směny, ne jenom osm hodin jako dnes – na domácnost měli v tuto chvíli mnohem méně času.

Proto začali přemýšlet o tom, jak si usnadnit přípravu jídla pomocí různých vynálezů. Nejdříve měli k dispozici jenom různé mechanické drobnosti, později s nástupem elektřiny začaly vznikat i součástky s tímto pohonem. 

Chce pomoci pekařům 

S prvním předchůdcem elektrického mixéru se setkáváme dokonce už v roce 1908. Jeho autorem se stává americký inženýr Herbert Johnson. Pozoruje totiž pekaře, jaká dřina je každodenní hnětení těsta na pečení chleba. Rozhodne se jim pomoci – napadne ho proto, že s pomocí elektromotoru by tato práce mohla být snazší.

Model H o objemu 80 litrů pak pekařským profesionálům opravdu ušetřil práci. O jedenáct let později, roku 1919 je tato vymoženost k dispozici dokonce i ve variantě určené pro domácí potřeby. Tři roky poté následuje dokonce ruční elektrický mixér. 

Na trh přichází hit

Jde ale zatím o velmi jednoduché přístroje nabízející jednu funkci. Teprve později přichází nová generace přístrojů, jež jsou již víceúčelové a dokážou šetřit čas a práci a poskytnou více různých funkcí. Mezi první zákazníky na kuchyňské roboty patří americké námořnictvo, roboti se stávají výbavou válečných lodí, kde se uplatní v kuchyních, kde je třeba vařit pro velkou posádku.

Modely Hobart Corporation, kde pracoval Johnson, se stále zmenšovaly. Největší úspěch a průlom pak zaznamenal model G vyrobený roku 1927. Byl už skladný a nepříliš drahý, takže se ho během tří let prodalo 20 000 kusů. 

Nabízí prcka domů

Skutečného kuchyňského robota ovšem představil světu až Francouz Pierre Verdon, který pracoval jako prodejce francouzské cateringové společnosti. Na svých obchodních cestách si velice dobře všímal toho, jak jeho klienti bojují se zpracováváním nejrůznějších surovin do pokrmů a co jim tato práce zabere času.

V roce 1960 proto ukázal robota zvaného Coupe, který jim měl usnadnit situaci. Ovšem zatím se hodil jenom do větších profesionálních kuchyní, protože šlo o docela velký stroj. Protože ale vznikla poptávka i po menším bratrovi, roku 1971 nabídl i malou verzi Le Magi-Mix. Ta sklidila veliký úspěch a konkurence začala nabízet podobné stroje.

Cesta k chytrému stroji

Od té doby se samozřejmě roboty vyvíjely, a to velice rychlým tempem, mnohem rychlejším než kdy předtím. Navíc se už dávno nejednalo a nejedná o žádné jednoúčelové hrubé stroje. Naopak jsou čím dál menší, sofistikovanější a nabízejí stále širší paletu funkcí. Umí mixovat, strouhat, hnětat, krájet, drtit. Jsou prostě multifunkční.

Vrcholem pak může být chytrý robot, který bude natolik sofistikovaný, že nenabídne jenom soubor různých operací, ale dokáže se sám pohybovat po kuchyni a uvařit jídlo. Robotický šéfkuchař už je realitou a bude se moci naučit řadu různých jídel. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama