Nebezpečný zlozvyk se vrací: Kouření je opět mezi mladými populární, zejména díky e-cigaretám

 
Dalších 5 fotografií v galerii
E-cigarety pomalu opět normalizují ve společnosti samotné kouření / Pixabay
Naše civilizace se snažila dlouhou dobu, aby se kouření ve všech formách stalo pro děti a mladistvé co nejméně atraktivní. Moderní děti jsou ovšem doslova posedlé všelijakými e-gadgety, takže není divu, že právě e-cigarety je lákají jako magnet.

Otázka, proč dávají mladiství a dospívající přednost elektronickým cigaretám je prostá: protože jejich prodejci na mladistvé sami cílí. Stačí abychom se podívali jen po příchutích – jahodová, jablečná, čokoládová a další.

Navíc, nemálo je popularizují i sociální média a televizní pořady. Ke všemu se šíří fámy, že e-cigarety jsou přece zákonitě méně škodlivé, než tradiční kouření. To je sice vlastně pravda, ale méně škodlivé neznamená, že jsou zcela prosté škodlivých účinků.

Skutečné dlouhodobé nepříjemné zdravotní efekty se projeví až za poměrně dlouho (cca 10 let), ale budou podobně nebezpečné. To nejhorší je ale samozřejmě to, že se zase normalizuje ve společnosti samotné kouření.

Pokud zase bude běžné kouřit, tak celá dosavadní (oprávněná) démonizace tohoto zlozvyku přijde vniveč. Míra kouření ve společnosti skutečně za poslední dekádu začala klesat. Aktuálně jsou tradiční kuřáci v práci i venku znevýhodňováni, kde to jen jde: musí do vyhrazených prostor a často nemohou pokuřovat ani kdekoliv na veřejnosti.

Problém s e-cigaretami je ovšem i ten, že nejsou stejně regulovány jako cigarety běžné. Tak kupříkladu: prakticky je můžete kouřit kdekoliv na veřejnosti i uvnitř v kancelářích, což se o běžných cigaretách říct určitě nedá.

Co se týče legislativy, tak se aktuálně zvažuje, že budou zcela zakázány veškeré příchuti e-cigaret, kouření e-cigaret ve školách a cílení reklamy těchto produktů na mladistvé. Z některých e-cigaret a náplní se navíc uvolňují různé (i těžké) kovy, včetně olova převážně kvůli barvivům a příchutím.

 
Vstoupit do diskuze  (1)

Mohlo by vás zajímat

Reklama