Snižuje Apple cíleně výkon svých starších smartphonů, abyste si koupili nový model?

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Uživatel si může myslet, že se mu zpomaluje mobil, nikoliv akumulátor / Pixabay
Nová studie tvrdí, že Apple cíleně zpomaluje výkon svých smartphonů poté, co jejich baterie "zestárne". Zjistilo se to celé díky benchmarkům od firmy Geekbench v Torontu.

Když se vše otestovalo, zjistilo se, že na určitých verzích Apple iOS mobily se staršími akumulátory dosáhly horších výsledků, než ty novější.

Jak se snižuje kvalita akumulátoru, každý ví, že jeho výkon klesá, ale výkon CPU a GPU? Ten by snad měl zůstat stejný! Zajímavé je, že v momentě, kdy zaměnili akumulátory za nové, jejich výkon opět poskočil nahoru nejen co se týče baterií, ale i z pohledu výkonového (skóre v Geekbench).

Autor GeekBenchu zkusil vše na starších modelech z řad iPhone (6 a 7) a všemožných verzích iOS. A nález nebyl dobrý – pro uživatele. Za vše opravdu může mizerný výkon. A ten se bude samozřejmě snižovat tehdy, když bude stále více a více modelů s horšími bateriemi. Apple se patrně rozhodl, že když se stav akumulátoru dostane za jistou úroveň, poklesne výkon celého smartphonu.

Nepoučený uživatel si tak může myslet, že se mu zpomaluje mobil a ne akumulátor, takže ho přeinstaluje nebo vymění za novější. Určitě nikdo standardně nečeká, že výměna akumulátoru rovná se zvýšení výkonu.

Trend jakéhosi nepopsaného zpomalování starých Apple iPhonů je viditelný již od dob iPhonu 3G a roku 2008. A jak se dá očekávat, je to ze stran Apple nenápadné ponoukání k tomu, aby uživatel přešel na novější model. I když se nedá vyloučit hledisko psychologické při výběru nového modelu (kolega vám ukáže nový kus a vy jej podvědomě chcete), je to samozřejmě podle všeho i cílené na hardwarové úrovni.

I když se to jeho majitelé snaží sugestivně zdůvodnit („Poslední verze iOS je dělaná přímo na míru nynějšímu hardwaru a na starších modelech neběží efektivně") absolutně to nedává smysl. Apple stejně nemá univerzální firmware (protože třeba funkce poháněné AI by ve starších modelech bez AI čipu nemělo co akcelerovat, nemluvě o tom, že jen těžko mají všechny modely v historii stejně velkou Flash s firmwarem jako dnešní), takže ho má jen pro celé modelové řady nebo modely, stejně jako třeba Samsung a Google.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama