Vědci potvrzují, úsměv skutečně vede ke štěstí a spokojenosti

Pokud vaše svaly říkají, že jste šťastní, je pravděpodobné, že svět kolem vás uvidíte pozitivně / Pixabay
Úsměv dovede rozjasnit každý den. Změní výraz v obličeji tak, že ostatním lidem bude připadat příjemný. Člověk se přitom pak cítí lépe. Nyní to bylo potvrzeno i vědecky. Úsměv skutečně vyvolává pozitivní emoce.

Vědci z univerzity jižní Austrálie potvrdili, že úsměv má schopnost donutit mysl k tomu, aby byla pozitivnější. Od štěstí nás tedy podle výzkumu dělí jen stah obličejového svalstva.

Studie byla vydána v časopise Experimental Psychology. Jejím cílem bylo hodnotit vliv úsměvu na vnímání výrazů obličeje a těla. Zároveň bylo cílem dokázat, že úsměv má na emoce pozitivní dopad. Experimentu se zúčastnili dobrovolníci, kteří museli mezi zuby držet pero. Díky tomu měly obličejové svaly tendenci replikovat pohyb úsměvu. Účastníci přitom museli interpretovat širokou škálu emocí ve tváři, od mračení se až po úsměv.

Svalová aktivita obličeje mění schopnost rozpoznávat jednotlivé výrazy tváře i těla. V obou případech to vede k pozitivním emocím. Tento nález je důležitým poznatkem pro duševní zdraví. Pokud totiž donutíme mozek, aby si myslel, že jsme šťastní, potenciálně můžeme tento mechanismus využít k jeho posílení. 

„Pokud vaše svaly říkají, že jste šťastní, je pravděpodobné, že svět kolem vás uvidíte pozitivně,“ vysvětluje doktor Fernando Marmolejo-Ramos z Univerzity jižní Austrálie. „V našem výzkumu jsme zjistili, že když energicky procvičujete úsměv, stimuluje to amygdalu – emoční centrum mozku  – která ovlivňuje neurotransmiter pro podporu pozitivně emocionálního stavu.“ 

Z výzkumu zároveň vyplývá, že existuje silná vazba mezi akcí a vnímáním. „Stručně řečeno, percepční a motorické systémy se prolínají, když emocionálně zpracováváme podněty," řekl Marmolejo-Ramos.

Mohlo by vás zajímat

Reklama