Posypová sůl má negativní dopad na řeky a jezera, varují vědci

Koncentrace soli v jezerech a řekách napříč Severní Amerikou a Evropou v posledních desetiletích stoupají / Pixabay
Posypová sůl škodí sladkovodním systémům tím, že přispívá k úbytku zooplanktonu a podporuje růst řas. Regulační orgány navíc považují za bezpečné koncentrace soli ve vodě, které jsou podle nové studie amerických vědců již pro sladkovodní ekosystémy škodlivé.

Koncentrace soli ve sladké vodě se zvyšují, což ohrožuje organismy žijící v řekách a jezerech. Sůl ve sladké vodě podporuje růst řas a vede k úbytku zooplanktonu.

Sladkovodní organismy tak přicházejí o potravu, snižuje se kvalita pitné vody a rizika to přináší také pro rybolov či jiné rekreační využívání vodních ploch, uvádí server ScienceAlert.

„Koncentrace soli v jezerech a řekách napříč Severní Amerikou a Evropou v posledních desetiletích stoupají kvůli odmrazování silnic,” řekl ekolog a spoluautor studie Jonathan Shurin z Kalifornské univerzity v San Diegu. „Naše studie naznačuje, že úrovně považované za bezpečné je třeba revidovat směrem dolů.”
 
Jeho tým odebral vzorky vody z jezer na několika místech ve Spojených státech, Kanadě, Švédsku a Španělsku. Podle výsledků vědecké práce publikované v PNAS ve vzorcích byly zaznamenány zvýšené hladiny chloridu sodného, což je jeden z nejvíce běžných typů soli. Vědci říkají, že i přes prahové hodnoty považované za bezpečné došlo k významné ztrátě zooplanktonu a růstu řas.
 
Na 73 procentech lokalit, odkud byly vzorky vody získány, byla ztracena více než polovina populace zooplanktonu. „Více řas ve vodě vede k horší průzračnosti vody, což má vliv na organismy žijící na dně jezer,” dodává ekoložka a spoluautorka studie Shelley Arnottová z Queen's University v Kanadě.
 
Výsledné hodnoty se od sebe vzájemně příliš nelišily, a to i přesto, že byly vzorky vody odebrány v lokalitách lišících se geologií, využíváním půdy a chemií vody.

Výzkumníci upozorňují, že tyto koncentrace ve vodě mohou přetrvat až desítky let. Upozorňují, že využívání soli na silnicích jako prostředek pro jejich rozmrazení a prevenci nehod musí být vyváženo ekologickými dopady. Zvláště pak v době klimatických změn.
 
Zdroj: ScienceAlert, PNAS

Mohlo by vás zajímat

Reklama