Svaly v těle může nahradit uhlíková nanorole, kterou se podařilo rozpohybovat poprvé českým vědcům

 
Další 3 fotografie v galerii
Ovládání nanorole se jeví jako ideální pro využití v biomedicínském inženýrství / Pixabay
Vědcům z Heyrovského ústavu se podařilo experimentálně dokázat do této doby pouze teoreticky předpokládaný jev – rozvinování a svinování uhlíkové nanorole. I když do dnešního dne existovaly pouze hypotézy a simulace.

Pavlu Jandovi a jeho spolupracovníkům z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se podařilo jako prvním na světě pohyb nanorole experimentálně řídit. Nanorole, tvořená svinutými listy grafenu, by tak mohla v budoucnu získat významné místo v nanotechnologiích.

Princip nanorole je jednoduchý, jedná se o ruličku svinutého grafenu, která by vzdáleně mohla připomínat pérko do hodinek. Její unikátní vlastností je schopnost převádět elektrické napětí na pravidelný opakovaný pohyb rozvinování a zavinování.

Toto “cvičení“ nanorole se jeví jako ideální pro využití například v biomedicínském inženýrství. Nahradit by tak mohla třeba svalová vlákna. V zavinutém stavu má totiž nanorole průměr v rozsahu jednotek nanometrů, její délka se pak pohybuje od stovek nanometrů až po několik mikronů a k rozvinutí stačí napětí několika desetin voltu.

I když je její širší využití v biomedicíně zatím pouze vzdálenou budoucností, potenciál nanorolí nelze zpochybnit. Lidské tělo je plné elektrolytu, což je prostředí, kde nanorole pracuje. Když se připočte její biokompatibilita a odolnost, je tu potenciálně ideální náhrada pohybovačů.

Dosud vědci pracovali s nanoruličkami spontánně vzniklými na povrchu grafitu, v budoucnu se chtějí zaměřit na studium nanoruliček připravených na míru, tedy s definovanou délkou a počtem závitů. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama