- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 09. ledna 2019
- 13:45
NASA spolu s týmem amatérů objevila novou Zemi ležící 226 světelných let od nás v ideální zóně pro život
Nový objev má přibližně dvojnásobnou velikost než Země, nese jméno K2-288Bb a tento nový svět je lokalizován v (pro potenciální život) atraktivní zóně. To samozřejmě zvyšuje naše naděje objevit jiný život.
Nová "Super Země" je od nás 226 světelných let daleko a to směrem ke konstelaci Taurus (Býk). Je možné, že to bude planeta kamenitá, je nicméně ale také možné, že je velmi bohatá na plyny (a bude podobná Neptunu).
Co o ní víme ještě? Planeta leží v systému, který je vícenásobnou hvězdou (takže to je systém dvou nebo více hvězd navzájem provázaných gravitační silou). Systém nese jméno K2-288 a obsahuje dvě chladné hvězdy typu M, jež od sebe dělí asi tak 8,2 miliard kilometrů, což je cca šestinásobek vzdálenosti Saturnu a Slunce.
Jasnější hvězda má pouze polovičku váhy i velikosti, než naše Slunce, zatímco slabší kolegyně má jen třetinu velikosti a rozměrů Slunce. Nová planeta K2-288Bb obíhá menší a tmavší hvězdu, a to každých 31,3 dní.
Pro všechny vědce a astronomy je to určitě svátek, protože podobně velké planety jsou mezi exoplanetami velmi vzácní hosté: „Je to rozhodně mimořádný objev i zážitek s ohledem na to, jak byla nalezena. Navíc, nachází se v ideální zóně pro život a vůbec to není běžná planetární velikost."
A jak se daří teleskopu Kepler? Je stále součástí mise pátrající po dalších exoplanetách. Již jich nalezl od roku 2014 tisíce, z nichž je asi tak 30 v "obyvatelné zóně". Aktuálně je nalezeno 5000 kandidátů na exoplanety, z nichž je 2500 potvrzeno. Nyní se (v rámci druhé části své mise a po mírných technických obtížích) soustřeďuje Kepler na exoplanety u tmavších červených trpaslíků.
Sdílení
63
Twitter
Komentáře
Email