Proč výrobci smartphonů záměrně omezují možnost snadno vyměnit baterii ve vašem mobilu?

 
Další 1 fotografie v galerii
Baterie jsou dnes připájené, zalisované do konstrukce telefonu či napevno přilepené / Pixabay
Možná si ještě pamatujete dobu před deseti lety, kdy skoro celou zadní část mobilů tvořila baterie, která když se nějakým způsobem poškodila, stačilo ji snadno vyměnit vycvaknutím krytu a vložením nového akumulátoru. Proč to již u nových smartphonů prostě nejde podobně?

Důvody jsou prakticky dva: Prvním faktorem je to, že výrobci chtějí uživatele motivovat k častější výměně přístrojů za účelem vyšších zisků. Druhým důvodem je měnící se podoba smartphonů. Praktičnost totiž během let ustoupila designu.

Designéři se nyní předhánějí v co nejnižší hmotnosti a štíhlosti telefonů, každá nová řada je užší a stylovější než ta předtím. Výrobci už proto obvykle ani neskrývají skutečnost, že baterie nejsou vyráběny se záměrem co nejdelší životnosti. Mobilní telefon je konstruován tak, aby odpovídal moderním nárokům na vzhled.

Stále více značek také následuje původní filozofii Applu, že není žádoucí, aby uživatelé zasahovali do hardwaru zařízení. Tedy i to, aby sami měnili baterii.

Co tedy ovšem dělat v momentu, kdy baterie začíná dosluhovat? Radim Tlapák z BatteryShop.cz upozorňuje, že většinou tato chvíle nastává do 24 měsíců od začátku používání mobilního telefonu, tedy po 500 nabíjecích cyklech baterie. Řešením, které vás asi hned napadne, je výměna celého přístroje a pořízení nového smartphonu.

Tento přístup však přináší obrovskou zátěž na životní prostředí. Mobilní telefon je plný plastu a vzácných kovů, které nejsou 100% recyklovatelné. Jeho výroba nás tedy nestojí pouze pracovní sílu, ale i přírodní zdroje. Navíc je třeba připočíst dopravu nového přístroje či obalový materiál. To vše přírodu ohrožuje. Tento trend, kdy vyměňujeme po několika měsících celý přístroj, znamená luxus, za který v budoucnu pravděpodobně draze zaplatíme.

Co ale dělat, když na dvouletý cyklus výměny nechcete přistoupit? Řešením, jež je šetrnější k přírodě i k peněžence, je výměna baterie. Dnes je však tento úkon náročný i pro kutily. Baterie jsou totiž často připájené, zalisované do konstrukce telefonu či napevno přilepené. Při neopatrnosti tak může člověk snadno poškodit celé zařízení.

Pokud se do výměny rozhodnete pustit, lze využít instruktážní videa, která jsou běžně dostupná na internetu a nabízejí návody k domácí výměně baterií u mobilů různých značek. Existuje i možnost využít k této opravě služeb specializovaného servisu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama