Operační systém iOS není tak imunní vůči mobilním hrozbám a malwaru, jak si jeho uživatelé myslí

 
Další 2 fotografie v galerii
Namísto měření tepové frekvence pomocí otisku prstu na Touch ID, aplikace zneužila otisk k povolení finanční transakce / Pixabay
Apple App Store má sice výbornou pověst, zejména ve srovnání s Google Play, který byl v posledních letech doslova zaplaven mobilním malwarem, přesto se škodlivým aplikacím podařilo proniknout i do App Storu.

Nejnovějším příkladem je aplikace „Heart Rate“, která se na App Storu šířila a pokoušela se s využitím sociálního inženýrství vylákat z uživatelů skoro 90 dolarů.

Namísto měření tepové frekvence pomocí otisku prstu na Touch ID, aplikace zneužila otisk k povolení finanční transakce. Podobné podvody jsou poměrně běžné u systému Android, nicméně uživatelé iOS jsou zajímavějším terčem, protože mají často falešný pocit bezpečí a nevěnují tolik pozornosti, co se děje se zařízením.

Nedávno například malvertisingová kampaň cílila na americké uživatele systému iOS a přesměrovávala uživatele na falešné webové stránky, kde se snažila zneužít osobní a finanční údaje uživatelů.

Tento útok jen dokazuje, jak se mobilní zabezpečení nemůže spoléhat jen na operační systém a jeho ekosystém. Například síťové útoky mohou a také cílí na iOS zařízení stejně snadno jako na Android.

Uživatelé i společnosti mohou sice ignorovat sofistikované hrozby, jako je Trident a Pegasus, je důležité si ale uvědomit, že kyberzločinci se často vzájemně inspirují. Sofistikovaný malware pro iOS se rozrostl alarmujícím tempem.

Kauza Vault 7 ukázala, že část kódů používaných CIA k hackování mobilních zařízení byla převzata z běžného malwaru. Ale funguje to i naopak, protože mnoho útočníků naopak při vyvíjení hrozeb využívá a inspiruje se kódy od těch nejsofistikovanějších týmů.

Pro uživatele z toho vyplývá, že všechny kyberhrozby navzájem souvisí bez ohledu na to, jak vznikly, a je potřeba to brát v úvahu při ochraně mobilních zařízení.

 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama