Orwell by se divil! Špehují nás nejenom naše notebooky a smartphony, ale dokonce už i doma televize?

 
Další 3 fotografie v galerii
Každý technologický pokrok přináší i dosud nečekané hrozby / Pixabay
Většina moderních televizí jsou takzvaně Smart, umí se tedy inteligentně zapojit do fungování vaší domácí wi-fi sítě. Na rozdíl od běžných televizorů, které jsou již výrazně na ústupu, můžete „Smartku“ snadno připojit k internetu.

Bez problémů tak můžete surfovat na internetu, sledovat videa na YouTube nebo hrát online hry. Smart televize totiž disponují operačním systémem, do něhož lze stahovat různé aplikace, podobně jako do vašeho chytrého telefonu. 

Moderní „Smartky“ toho ale umí samozřejmě daleko více, již několik let výrobci jako Samsung nebo LG vybavují své televizory například systémem ovládání hlasem. Stále vyšší umělá inteligence těchto domácích zařízení ovšem může znamenat pro svého majitele i docela nebezpečnou hrozbu!

Prakticky každé zařízení připojené k internetu se totiž může, dříve nebo později, stát terčem hackerského útoku. A domácnost budoucnosti bude tzv. "chytrá domácnost", kde budete mít propojenou ledničku se smartphonem, notebook s vypínačem světla nebo se stahováním žaluzií. Kdo by nechtěl, aby mu jeho lednička sama posílala informace o nedostatku zeleniny s tím, že sama chybějící potravinu ve vybraném obchodě objedná a nechá domů zaslat?

Každý pokrok přináší i dosud nečekané technologické hrozby!

To je sice všechno hezké, ovšem každý technologický pokrok přináší i dosud nečekané hrozby. Pokud se vrátíme k vychytávce ovládání televizoru hlasem, kdy hlas je zaznamenáván pomocí tzv. magického ovladače, jenž má zabudovaný mikrofon, tak problémem je, že výrobci chytrých televizí byli již několikrát přistiženi, že shromažďují data z hlasové komunikace a navíc je pravděpodobně sdílí i s třetími stranami.

V Americe již před dvěma lety vypukl skandál, když právě při aktivaci televizoru hlasem  byly v mikrofonu dálkového ovladače nahrávány i okolní zvuky, a to včetně konverzace dalších osob v domácnosti. Tehdy se dokonce Samsung přiznal, že takto získaná  hlasová data posílal specializované firmě k analýze a převodu na text.

Letos například americká Federální obchodní komise podala stížnost na firmu Vizio, která patří k předním americkým výrobcům chytrých televizí. Tato společnost za to, že prostřednictvím svých chytrých televizí špehovala své zákazníky a získaná soukromá data dále prodávala třetím stranám, musela nakonec zaplatit přes 50 milionů korun.

Řeknete si možná, že do své televize, i přes připojení do vaší domácí sítě, si přeci neukládáte žádné citlivé dokumenty, forma špehování zde ovšem nastává jinak. Například právě televizory zmíněné americké společnosti Vizio obsahovaly speciální technologii ACR (Automatic Content Recognition).

Toto automatické rozpoznávání obsahu funguje tak, že snímá určitý soubor pixelů na vaší obrazovce, který v jistých časových intervalech odesílá na mateřské servery, kde jsou porovnány s tím, co se právě vysílá a snadno se tak identifikuje, jaké pořady vlastně právě sledujete. Pak stačí tyto informace spárovat s vaší IP adresou a firma, která tato data získá, vás může oslovovat s konkrétními marketingovými nabídkami.

Otázkou zůstává, co bude příště a kam až se posune naše vlastní soukromí na úkor našeho pohodlí a komfortu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama